Sausio 27 d. Ariogaloje vyko Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenėms skirta meninė konferencija „Prarasta ir atrasta Lietuvos žydų bendruomenės istorija“.
Tradicinis renginys vyksta kasmet, minint tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną – sausio 27-ąją. Tuo, kad meninė mokyklų bendruomenėms skirta konferencija vyksta Ariogaloje, pasidžiaugė, atidarant renginį, Ariogalos gimnazijos direktorius Arvydas Stankus. Ilgametę partnerystę su Ariogalos gimnazija akcentavo ir Tarptautinės komisijos sekretoriato vadovas Ronaldas Račinskas. Konferencijoje mini spektaklius, vaizdo pristatymus, literatūrines kompozicijas atliko mokiniai iš 11 Tolerancijos ugdymo centrų. Pasirodymų temos buvo susiję su Lietuvos žydų istorija: nuo žydų bendruomenės gyvenimo iki Antrojo pasaulinio karo iki Holokausto temos su pasakojimais apie žydų gelbėtojus bei kitą Lietuvos gyventojų dalį – Holokauste dalyvavusius, nacių bendrininkus.
Konferencijoje viešėjusi Izraelio valstybės ambasadorė Hadas Wittenberg Silverstein papasakojo savo šeimos istoriją apie senelius iš tėvo pusės, kurie išgyveno Aušvico koncentracijos stovyklos pragarą, tačiau prarado savo artimuosius, gimines.
Renginyje kalbėjęs Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas išreiškė viltį, jog tie mokiniai, kurie atvyksta į Ariogalos renginį, ruošiasi pristatymams, dalyvauja – jie nebus antisemitais, neturės nepagrįstų mitų ar stereotipų.
Nors meninės konferencijos pristatymai buvo apie Lietuvos žydų istoriją, tačiau Ingrida Vilkienė, švietimo programų koordinatorė, trumpai pristatė istorinę informaciją apie Aušvico koncentracijos stovyklą, kartu pakviesdama prisijungti prie World Jewish Congress pasaulinės iniciatyvos #We Remember / #Mes Atsimename.
Konferencijos svečias, Tautinių mažumų departamento direktorius Dainius Babilas palinkėjo mokiniams – konferencijos dalyviams tapti „istorijos atradėjais“, nes besiruošiant dalyvauti, renkant informaciją, atrandamos naujos detalės, naujos istorijos apie kurias galbūt iki tol buvo nežinota, nesusimąstyta.
Renginyje kūrybines kompozicijas mokiniai pristatė iš 10 Tolerancijos ugdymo centrų. Į konferenciją susirinko ir gausus svečių būrys: atstovai iš Raseinių r. savivaldybės, Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje, Jungtinių Amerikos Valstijų Konsulo pavaduotojas, Tautinių mažumų departamento direktorius, Kauno žydų bendruomenės nariai, Raseinių krašto istorijos muziejaus atstovai, partneriai ir draugai iš Tolerancijos ugdymo centrų, veikiančių Panevėžyje, Kaune, Kėdainiuose, Kėdainių r. Josvainiuose.
Konferencijoje, kuri vienijanti Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenes, buvo pasirašyta sutartis dėl naujo Tolerancijos ugdymo centro įsteigimo Kauno „Nemuno“ mokykloje. Tad simboliška tai, jog naujas 178-asis centras įsteigtas sausio 27-ąją.
Apie tai, kodėl reikia minėti tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną labai tiksliai įvardino Raseinių r. savivaldybės vice meras Arnas Zmitra, dar dirbantis ir mokykloje: „Šiandien apie Holokaustą kalbame tam, kad išmoktume tam tikras istorijos pamokas. Todėl privalome kalbėti!”
Tradicinę konferenciją, skirtą mokyklų bendruomenėms organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Ariogalos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru. Sausio 27-ąją renginys Ariogaloje vyko jau dešimtą kartą.
Minėti Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Tarptautinės komisijos sekretoriatas, Tolerancijos ugdymo centrus kviečia nuo 2007 metų.
Kviečiame susipažinti su akimirkomis iš renginio (nuotraukų autorė mokinė Evelina Stanevičiūtė), konferencijos programa, ir istorijos mokytojo Arūno Mikalausko str. – jį galite rasti čia.