Seminaras švietimo darbuotojų grupei Kaune: Sugiharos namuose-muziejuje

Rugpjūčio 27 d. Sugiharos namuose-muziejuje vyko seminaras „Istorijos suvokimas ir istorinės atminties įamžinimas“.

Seminaras „Istorijos suvokimas ir istorinės atminties įamžinimas“ buvo skirtas švietimo darbuotojų bendruomenei, kurie kviečiami dalyvauti seminare – stažuotėje Izraelyje, Yad Vashem – tarptautinėje studijų apie Holokaustą mokykloje Jeruzalėje.

Seminare viešėjo Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, kuri papasakojo savo senelių istoriją, išgyvenusių Holokaustą Lenkijoje, tačiau praradusių artimuosius. Ambasadorė kalbėjo ne tik apie praradimus Holokausto metu, bet ir apie šių dienų aktualijas – izraeliečių gyvenimą po 2023 m. spalio 7 dienos bei atsakė į mokytojams kilusius klausimus.

Ingrida Vilkienė, Tarptautinės komisijos sekretoriato švietimų programų koordinatorė, papasakojo apie Tarptautinės komisijos ir Yad Vashem institucijos ilgametį bendradarbiavimą. Mokytojams buvo pristatyta istoriko, ilgamečio Yad Vashem institucijos vadovo ir Tarptautinės komisijos nario – Icchako Arado knyga „Iš mirties slėnio į Siono kalną“ bei neseniai lietuviškai titruotas, Yad Vashem sukurtas dokumentinis filmas „Tolka: Holokaustą išgyvenusio Icchako Arado istorija“.

Antroje seminaro dalyje mokytojai dalyvavo ekskursijoje, aplankant Sugiharos namuose įrengtas ekspozicijas, susipažįstant su Kauno miesto situacija 1939–1940 metais, kai didelis pabėgėlių srautas iš Lenkijos pasiekė Lietuvą. Pasak ekskursiją vedusio istoriko Lino Venclausko, „tuo laikotarpiu Kaunas tapo „margas“ dėl pabėgėlių iš įvairiausių sluoksnių ir prof. Egidijus Aleksandravičius to laikotarpio Kauną yra pavadinęs „Šiaurės Kasablanka“. Švietimo darbuotojams buvo pristatytos Čijūnės Sugiharos ir Jano Zwartedijko asmenybės, padiskutuota apie lietuvius, žydų gelbėtojus, kurių gražūs poelgiai ir tragiški likimai atsispindi ekspozicijoje „Gerumo kristalas“. Apie antisemitizmą Lietuvoje iki Antrojo pasaulinio karo mokytojai klausėsi istoriko dr. Lino Venclausko paskaitos, kurią lektorius iliustravo pavyzdžiais iš savo knygos „Tekstų byla“.

Seminare dalyvavo 20 mokytojų ir švietimo darbuotojų. Švietimo renginį organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas bendradarbiaujant su Sugiharos fondu „Diplomatai už gyvybę“.