Rugpjūčio 2–11 d. švietimo darbuotojų grupė iš Lietuvos, dalyvavo seminare Izraelyje, Yad Vashem – tarptautinėje studijų apie Holokaustą mokykloje.
Tarptautinis seminaras Izraelyje – stažuotė, buvo orientuotas į istorinį, emocinį – intelektualinį ir kultūrinį pažinimą. Dalykinės paskaitos, tokios, kaip pavyzdžiui lektoriaus Zeev Dachevskij, analizavusio Senojo Testamento įvykius, aptariant kaltės ir atsakomybės aspektus; lektoriaus Ilja Lurje paskaita, suteikusi žinių apie žydų bendruomenių gyvenimą viduramžiais Europoje ar istoriko Arkadijaus Zeltser paskaita, paskatinusi pamąstyti apie žydų migraciją iš mažų miestelių (štetlų) į didmiesčius XX a. pr. ir uždavusi pamąstymui klausimus – kokie tuo metu buvo Lietuvos „didmiesčiai“: Vilnius ir Kaunas? Lektorius Mordechay Jushkovskij privertė susimąstyti apie tai, kokių įdomių asmenybių netekome Holokausto metu Lietuvoje, o paskaita apie muziką Holokausto metu tik pagilino suvokimą, jog menininkai net ir mirties akivaizdoje išlieka kūrėjais.
Metodiniai užsiėmimai, paruošti Yad Vashem tarptautinės mokyklos švietimo specialistų, parodė Lietuvos mokytojams, ką ir kaip būtų galima naudoti Lietuvos švietimo sistemoje, atsižvelgiant į mokinių turimas istorines žinias ir amžių.
Seminaro dalyviams iš Lietuvos didelį įspūdį padarė Yad Vashem memorialinis kompleksas, pasodinto medžio komplekse Onai Šimaitei – Lietuvos žydų gelbėtojai, gavusiai Pasaulio tautų teisuolės vardą, paieška, Yad Vashem istorijos muziejus, pažintis su Yad Vashem institucijos archyvu, apsilankymas Teodoro Herclio muziejuje.
O tai, kas nebuvo įtraukta į dalykinius užsiėmimus: pažintinės ekskursijos Jeruzalės senamiestyje, pažintis su Masados tvirtovės ir senojo Jafos miesto istorija, tik pagilino suvokimą, jog tarptautinių seminarų tikslas ir yra, jog vieni iš kitų mokytumės, gautume ne tik žinių, bet ir idėjų savo darbams ir ateities planams įgyvendinti.
Ilgametė Yad Vashem – tarptautinės studijų apie Holokaustą mokyklos sukaupta patirtis suteikė Lietuvos švietimo darbuotojams ne tik žinių, bet parodė ir metodus, kaip Holokausto, nepakantumo vienas kitam temas galima pateikti mokiniams.
Verta paminėti lietuvių kalbos mokytojos Erikos Liukienės, dalyvavusios Yad Vashem seminare 2015 metais. išsakytą mintį, jog „dalyvavimas Yad Vashem seminare buvo toks įvykis mano gyvenime, kuris žinių ir emocine prasme davė tiek daug, jog tikriausiai niekada tokios patirties nebeturėsiu. Tai iš tiesų pakeitė ir mane, ir mano požiūrį į daugelį dalykų“.
2023 m. seminare – stažuotėje dalyvavo 20 Lietuvos mokytojų ir švietimo darbuotojų. Lietuvos mokytojai dalyvauja tarptautinėse stažuotėse Izraelyje nuo 2003 metų, įgyvendinant Yad Vashem ir Tarptautinės komisijos bendradarbiavimo sutartį.
Apie dalyvavimą stažuotėje – mokytojos Birutės Augustanavičiūtės straipsnis (nuoroda).