Sausio 27 d. – Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Būtent šią dieną prieš 78 metus buvo išvaduota didžiausia nacistinės Vokietijos koncentracijos Aušvico–Birkenau stovykla Lenkijoje, kurioje naciai nužudė daugiau kaip milijoną žmonių. Minėdama žmonių, tapusių Antrojo pasaulinio karo nacių vykdyto genocido aukomis, atminimą Lizdeikos gimnazijos bendruomenė organizavo keletą veiklų.
Pertraukų metu buvo demonstruojama Yad Vashem institucijos sukurta internetinė paroda „Šoa: Kaip žmogus galėjo tai padaryti?“ Pamokų metu pirmokai gimnazistai peržiūrėjo POLIN muziejaus filmą „Muranovas – šiaurinis rajonas“, antrokai susipažino su žydų mokykla tarpukario Lietuvoje, o vyresniųjų klasių mokiniai analizavo dokumentinį filmą „Viena“, pasakojantį apie lietuvę žydų gelbėtoją Oną Šimaitę.
Be to, grupė mokinių, lydimi istorijos mokytojų V. Jankūnienės ir A. Savickienės bei lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos S. Karenauskienės, dalyvavo pilietinėje akcijoje #WeRemember / #MesPrisimename Šiauliuose. Prie Šiaulių pirmojo geto vartų Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis priminė skaudžią žydų tautos istoriją, o Seimo narys Stasys Tumėnas ragino neužmiršti praeities, išmokti istorijos pamokas, kad galėtume kurti šviesesnę ateitį. Visus sujaudino dainininkė Gita – Enta Broydy, atvykusi iš Izraelio, kuri atliko savo kūrybos dainą apie motiną ir vaiką. Buvo pagerbtos ne tik Holokausto aukos, bet prisiminti ir savo bei artimųjų gyvybėmis rizikavę žydų gelbėtojai, kurių atminimas įamžintas Pasaulio tautų teisuolių skvere. Prie paminklo „Jungtis“ (projekto autorius A. Toleikis) vienas iš žydų gelbėtojų palikuonių pasidalijo šeimos, globojusios žydaitę, istorijos prisiminimu. Atiduota pagarba žuvusiems ir prie antrojo Šiaulių geto vartų vietą įamžinusio paminklo. Vis tik šių dienų kontekste vertinant įvykius kaimyninėje šalyje sunku patikėti, kad panaši istorija kartojasi ir vis dar lieka neatsakyta į klausimą, kaip žmogus galėjo taip padaryti?
Po minėjimo lizdeikiečiai tęsė pilietiškumo pamoką edukacinėje ekskursijoje „Pasivaikščiojimai po žydiškus Šiaulius. SHALOM SHAVLI“, plačiau susipažindami su šiame mieste gyvenusių žydų šeimų likimu bei Šiaulių žydų kultūriniu paveldu. Tikimės, kad dalyvavimas tokiose pilietinėse iniciatyvose, išgirstos autentiškos liudytojų istorijos paliks žymę gimnazistų atmintyje ir prisidės prie sąmoningo, kritiškai mąstančio, tolerantiško bei atsakingo XXI amžiaus piliečio ugdymo. Turime prisiminti ir skleisti žinią, kad tokie dalykai negali ir neturi pasikartoti nė vienai tautai, rasei ar socialinei žmonių grupei. MES PRISIMENAME!
Tai jau kartą nutiko, todėl gali nutikti ir vėl. Būtent dėl to mes turime kalbėti.
Primo Levi, Holokausto liudytojas, išgyvenęs Aušvicą.
Informaciją pateikė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Sandra Karenauskienė