Lapkričio 8 d., Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykloje vyko seminaras „Gyvybės medis Kauno gete“.
Seminaras – netradicinė istorijos pamoka buvo skirta prisiminti Didžiąją akciją – 1941 m. spalio 28–29 d. vykusią Kauno geto gyventojų selekciją: į mirtį ar į galimybę kažkuriam laikui – gyventi bei prisiminti Kauno geto likvidavimą 1944 m. vasarą ir žmonių likimus.
Netradicinė istorijos pamoka mokyklos bendruomenei prasidėjo mokinių atliekama menine kompozicija apie išgelbėtą iš Kauno geto mergaitę, kuri prasidėjo mokinių tariamais žodžiais: „mes karo ir geto vaikai…“. Toliau renginyje sekė muziejininkės Simonos Gustaitytės (Kauno IX forto muziejus) pasakojimas – pristatymas apie Didžiąją akciją – kaip tai vyko, kokius jausmus ir emocijas išgyveno tuo metu žmonės, laukdami savo nuosprendžio. Istorikė savo pristatymą iliustravo išgyvenusių Didžiąją akciją mintimis, citatomis iš dienoraščių ir prisiminimų.
Apie išgyvenusius Didžiąją akciją vaikus, vėliau išgelbėtus iš Kauno geto bei jų gelbėtojus, kalbėjo Tarptautinės komisijos sekretoriato švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė. Pristatyme apie Kauno gete įkalintus žydus buvo prisimintos istorijos Ipų šeimos, Tobijo Jafeto, Frumos Vitkinaitės – Kučinskienės ir Jochanano Faino kartu papasakojant šių žmonių gelbėtojus. Gelbėtojų temą pratęsė ir Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas, papasakodamas apie Kauno muzikinio teatro muzikantą – Vladą Varčiką, su valtele naktimis plaukiantį per Nerį, į Kauno getą, paimti iš geto vaikus, kuriems pavykdavo surasti lietuvius globėjus – gelbėtojus.
Renginio baigiamasis akcentas buvo atminimo skulptūros atidengimas mokykloje, skirtos Didžiosios akcijos įvykiui, Kauno Demokratų aikštėje. Skulptūros autorius, skulptorius Gediminas Gedonis kalbėdamas apie idėją akcentavo, jog jam, kaip kūrėjui, didžiausią įspūdį padarė žmonių selekcija Didžiosios akcijos metu, kuomet vienu rankos pirštu, nacių karininkas sprendė – kam gyventi, o kam – mirti. Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos direktorė Dalia Lapėnienė savo kalboje kartojo, jog mokyklos vietą Demokratų gatvėje, ten kur 1941 m. buvo Kauno geto teritorija ir Demokratų aikštė – tiesiog įpareigoja pasakoti šią tragišką istoriją, perduoti žinią mokiniams, jų tėvams ir visai Vilijampolės mikrorajono bendruomenei. Tad mokykloje atidengta nauja skulptūra primins apie mokyklos vietą, kuri mena apie didelį skausmą, ašaras, nekaltų žmonių aukas prieš daugiau nei 80 metų.
Netradicinę istorijos pamoką organizavo Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos Tolerancijos ugdymo centras, bendradarbiaujantis su Tarptautinės komisijos sekretoriatu.