Vasario 6 d. Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje vyko pilietiškumo pamoka – susitikimas su Holokaustą išgyvenusių palikuone Ya‘arit Glezer.
Pilietiškumo pamoką gimnazijos Aktų salėje pradėjęs istorijos mokytojas, dr. Deimantas Karvelis, pristatydamas viešnią iš Izraelio tarė, jog „pasaulyje apie Holokaustą kalbėti kas rytą yra 6 mln. priežasčių, o Lietuvoje apie tai kalbėti kiekvieną dieną yra 200.000 priežasčių“.
Ya‘arit Glezer pradėdama pasakoti savo tėvų, išsigelbėjusių nuo mirties Holokausto metu, paaiškino, jog apie Holokaustą pirmiausia ji sužinojo savo namuose. Viešnia papasakojo apie tėvų gyvenimą Kaune iki Antrojo pasaulinio karo, apie tai, kaip tėvai pabėgo iš Kauno geto, kaip tėvas buvo sučiuptas ir papuolė į masinę žudynių vietą – Kauno IX fortą, kuriame buvo priskirtas kalinių – lavonų gelbėtojų grupei, turėjusiai sunaikinti masinių žudymų pėdsakus – nusikaltimus žmoniškumui. Daugiausia dėmesio savo pasakojime Ya‘arit Glezer skyrė 64 kalinių pabėgimo iš Kauno IX forto istorijai, nes vienas iš kalinių buvo jos tėvas, slapta duryse pragręžęs daugiau nei 340 skylių. Būtent duryse padaryta anga ir buvo akstinas pabėgti iš masinių žudynių vietos.
Pilietiškumo pamokoje nuskambėjo ir mokinių klausimai: kodėl būtent Ya‘arit tėtis gręžė duryse skyles? Kaip Ya‘arit tėvai susipažino? Kas nutiko Ya‘arit seneliams, kurie liko Kauno gete/ ir t.t.
Pasak pilietiškumo pamoką vedusio istorijos mokytojo Deimanto Karvelio, „asmeninės istorijos papasakoja ne tik apie tam tikrus žmones, bet tuo pačiu atskleidžia daug detalių, kurios papildo visos visuomenės paveikslą“. Todėl baigiantis pamokai mokytojas pasiūlė mokiniams aplankyti Kauno IX forto muziejų ir dar giliau susipažinti su pabėgimo istorija.
Susitikimas su Ya‘arit Glezer – pilietiškumo pamoka Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje vyko bendradarbiaujant su Tarptautinės komisijos sekretoriatu ir Izraelio ambasada Lietuvoje.
Nuotraukų autorius – Vytautas Stundžia