Pėsčiųjų žygis į Panerius – Atminties keliu, prisimenant Holokausto aukas

2024 m. birželio 5 d., vyko pirmasis pėsčiųjų žygis iš Vilniaus į Panerių Holokausto aukų memorialą, senuoju keliu, kurį naciai su vietiniais pagalbininkais naudojo aukų varymui į sušaudymo vietą.

Pėsčiųjų žygis prasidėjo Savanorių pr. pradžioje, šalia šv. Hiacinto (Jackaus) koplyčios, kur prieš aštuoniasdešimt ir daugiau metų buvo Vilniaus miesto riba ir vartai. Iš pradžių, dalyvaujantiems pažintiniame žygyje, buvo pristatytas senojo kelio į Panerius maršrutas – palei kelią pastatyti 8 stendai, kuriuose 1944 metais fotografuotos Akivos Geršaterio nuotraukos ir palyginimui – šių dienų vaizdai, kuriuos iliustruoja istorinė informacija. Ties pirmuoju stendu mokiniams buvo papasakota apie Akivą Geršaterį, įamžinusį senąjį kelią į Panerius. Šis žmogus buvo Vilniaus žydas, bibliografas ir esperantininkas, kurį iš Vilniaus geto išgelbėjo keliautojas ir taip pat esperantininkas Antanas Poška. Žygeiviams buvo papasakota apie Vilniaus getą ir tai, kaip šiuo keliu buvo  varomi žmonės į Panerius sušaudymui 1941–1944 metais.

Po pažinties su istorinio kelio pradžia, žygio dalyviai keliavo Savanorių prospektu nuo vieno stendo iki kito, kol galiausiai – Savanorių pr. pabaigoje, kelias pasuko į Panerių kalvas ir ėjo akmenimis grįstu istoriniu keliu.

Vieną pėsčiųjų žygio etapą teko pravažiuoti autobusais, nes kelias, vedantis į Trakus yra labai intensyvus. Tačiau pasiekus geležinkelio bėgius prie Panerių, dalyviai toliau keliavo pėsčiomis iki galutinio tikslo – Panerių memorialo. Nes šio renginio tikslas ir buvo išbandyti paruoštą maršrutą pagal sukurtus stendus ir susipažinti su istoriniu keliu, kuris primena Holokausto įvykius ir atskleidžia – kokį ilgą ir varginantį kelią, nusilpę ir iškankinti žmonės turėjo įveikti pėsčiomis iki jų mirties vietos.

Pažintiniame pėsčiųjų žygyje dalyvavo daugiau nei šimtas mokinių su mokytojais iš penkių Lietuvos mokyklų: Anykščių Antano Baranausko, Marijampolės „Ryto“ pagrindinių mokyklų, Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos, Kauno Veršvų ir Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijų.

Pėsčiųjų edukacinį žygį mokyklų bendruomenėms organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Žydų kultūros ir informacijos centru.

Pažintiniams aštuoniems stendams, stovintiems Vilniuje, istorinę medžiagą paruošė istorikas Zigmas Vitkus (Klaipėdos universitetas). Informacinių stendų „Panerių kelias“ projektą Vilniuje įgyvendino Žydų kultūros ir informacijos centras, Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus miesto muziejus ir Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas.