Inscenizavo litvakų literatūrą

Akmenės gimnazija dalyvavo respublikiniame projekte „Litvakų literatūra – teatro scenoje“.

Dar pavasarį gimnazijas pasiekė kvietimas sudalyvauti respublikiniame konkurse ,,Litvakų literatūra – teatro scenoje“. Reikėjo skaityti, inscenizuoti, nufilmuoti ir nusiųsti organizatoriams – Tarptautinės    komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatui. Į finalinį renginį, įvykusį lapkričio 15 dieną Baisogalos kultūros centre, pakviesti penkių gimnazijų atlikėjai, sukūrę įtaigiausias, meniškiausias kompozicijas. Dalyvius sveikino švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė, Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis, Izraelio ambasadorė Hadas Wittenberg Silverstein, puikus Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos vaikinų vokalinis ansamblis ,,Bros“.

Pirmąją vietą pelnė Klaipėdos ,,Ąžuolyno“ gimnazijos skaitovų kompozicija ,,Žmogus gyvas tol, kol prisimena…“, sukurta pagal G. Kanovičiaus romaną ,,Miestelio romansas“. Mini spektaklis be jokios fonogramos, ir kam ji, jei visko centras – fortepijonas ir jauni balsai, suderinti mokytojos Auksės Naujokienės. Antrieji, o beveik pirmieji Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos kompozicija ,,Žodžiais per (at)mintį“ pagal Abraomo Suckeverio, Icchoko Rudaševskio, Icchoko Mero kūrybą. Su Simono Daukanto vardu kaip burtažodžiu į sceną kilo ir leidosi didelis būrys gimnazistų, paruošti Danutės Pilypavičiūtės ir Mindaugo Olbuto.

Treti liko Akmenės gimnazistai, įskaitę ir sušokę Icchoko Mero romano ,,Lygiosios trunka akimirką“ fragmentą. Kai žodžiai ir dvi šachmatų spalvos pinasi su judesiu, giesme, supranti seniai žinomą tiesą, kad kūrinys kaip ir žmogus atviri interpretacijoms. Dvylika gimnazistų subūrusi istorijos mokytoja Indrė Šiurkienė vis kartojo, kad tereikėjo pasiūlyti, ir scenarijų sudėliojo  abiturientė Rusnė Poškutė, choreografija vienuoliktokės Emos Šliažaitės, tad baltos ir juodos figūros (Gabija Dumsevičiūtė, Akvilė Kulvinskaitė, Austėja Puzonaitė, Irūnė Bronušaitė, Augustė Jadenkutė, Luknė Šiurkutė) pajudėjo iki Aldo Kryžiaus ir Tomo Miltenio (ne)lygiųjų.

Pirmas tokios temos konkursas, bet ir iškart pavykęs kaip ir kiti Ingridos Vilkienės koordinuoti.

 Ilga diena be skubos pačiame Baisogalos miesto centre, kurio aikštę apeidama kartojausi istoriją, nuo septynių kalvelių, simbolizuojančių septynis Radviliškio rajono piliakalnius, iki grafų Komarų dvaro su jų rūpesčiu ir lėšomis pastatytos bažnyčios, kurios apsidės rūsyje ir palaidoti.

Daug visko sutelpa į vieną dieną, kai suvažiuoja žmonės į sutartą vietą ir atpažįsta vieni kitus iš prisistatymo, kelionių ir skaitytų  knygų…

Rita Ringienė
Akmenės gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

Nuotraukoje Akmenės gimnazistai su direktore Asta Lipkiniene, istorijos mokytoja Indre Šiurkiene ir dviejų knygų apie Oną Šimaitę autoriumi Rimantu Stankevičiumi.