Gedulo ir vilties dienos minėjimuose – iniciatyva „Traukinys į nežinią“

Birželio 14-ąją, Lietuvoje buvo minima Gedulo ir vilties diena.

Šią dieną buvo minimi Lietuvos gyventojų trėmimai į Sibirą, prasidėję prieš 83 metus, pirmosios sovietų okupacijos metu.

Minėjimai vyko įvairiose Lietuvos vietose: mokyklose ir prie mokyklų, miestų ir miestelių vietose, susijusiose su tremties, partizaninio karo įvykiais. 206 Lietuvos mokyklos, švietimo įstaigos prisijungė prie Tarptautinės komisijos pasiūlytos iniciatyvos „Traukinys į nežinią“. Ruošiantis paminėjimams, mokiniai kūrė, gamino traukinius, simbolizuojančius transportą, kuriuo žmonės prievarta buvo išvežti iš gimtųjų namų.

Vilniuje, Naujosios Vilnios tremties memoriale vyko Atminimo valanda, kurioje dalyvavo mokiniai su mokytojais iš dešimties mokyklų: Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono bei Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos.
Renginyje Naujojoje Vilnioje, dalyvausi Lietuvos Respublikos Premjerė Ingrida Šimonytė priminė ne tik apie Lietuvos gyventojų netektis sovietų okupacijų metu, bet priminė apie šių dienų grėsmes bei vykstantį karą Europoje. Savo kalboje Ministrė Pirmininkė akcentavo, jog „Istorija ne tik moko, bet ir įpareigoja“.
Poetas, publicistas Vytautas V. Landsbergis susirinkusiems renginio svečiams atliko keletą dainų, kartu prisiminęs apie kažkada savo apsilankymą Anykščiuose ir pokalbį su Sibire kalėjusia moterimi, kuri prievarta vežama iš Lietuvos sugebėjo slapta pasiimti saujelę lietuviškos žemės. Ir pasak jos, jai buvo lengviau iškęsti tremtį, įkalinimą, nes jos ryšys su Lietuva buvo stipresnis – ji turėjo saują žemės… Šio pasakojimo fone jautriai nuskambėjo Vytauto V. Landsbergio atliekama lietuvių liaudies daina „Teka teka…“, kurią dainavo daugelis susirinkusių.
Renginyje dalyvavę mokiniai padovanojo buvusiems tremtiniams ir svečiams savo gamintus traukinius, ant kurių buvo tremties vietų užrašai. Naujosios Vilnios memoriale renginys tradiciškai baigėsi pasivaišinimu lietuviška duona.

Remiantis Tarptautinės komisijos istorikų atliktais tyrimais ir pateiktomis išvadomis, 1941 m. birželio mėnesį vykusių trėmimų metu, iš Lietuvos buvo ištremta Lietuvoje trėmimo operaciją, yra apie 17,5 tūkst. žmonių. Tarp tremtinių daugiausia buvo politinio, karinio ir ūkinio Lietuvos elito atstovų. Tarp tremtinių, kurių likimas nustatytas, buvo 2045 žydai (sudarė 13,5 proc. išvežtų į tremtį ir 9,8 išvežtų į lagerius), 1576 lenkai (sudarė 10,4 proc. išvežtų į tremtį ir 7,5 išvežtų į lagerius), 11 991 lietuvis (sudarė 72,7 proc. išvežtų į tremtį ir 77,4 proc. išvežtų į lagerius). Tarp tremtinių buvo 5060 vaikų iki 16 metų amžiaus.

Tarptautinės komisijos sekretoriatas jau nuo 2003 metų kasmet inicijuoja Gedulo ir vilties dienos minėjimą. Kiekvienais metais prie siūlomų iniciatyvų prisijungia šimtai mokyklų ir švietimo įstaigų.

Akimirkos iš renginio Naujojoje Vilnioje:

Akimirkos iš pilietinės iniciatyvos „Traukinys į nežinią“:

Daugiau nuotraukų galite rasti Galerijoje.