Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinėje mokykloje sausio 25 d. buvo atidaryta paroda „Šoa. Holokaustas. Kaip žmogus galėjo tai padaryti?“
Mokykloje nuo ketvirtadienio atidaryta paroda „Šoa. Holokaustas. Kaip žmogus galėjo tai padaryti?“, skirta nužudytų per Holokaustą Europos žydų atminimui, parsiųsta iš Yad Vashem – Izraelio tarptautinės studijų apie Holokaustą mokyklos ir parengta remiantis Holokausto liudininkų prisiminimais, vaizdo įrašais, dokumentiniais filmais, fotografijomis. Šios ekspozicijos tikslas – supažindinti Lietuvos visuomenę, ypač jaunimą, su Holokaustu, pasitelkiant ne vadovėlinius faktus, o gyvus šią baisią tragediją išgyvenusių ir patyrusių žmonių pasakojimus.
Kodėl verta šią ekspoziciją pamatyti?
Pirmiausia tai yra integracijos galimybės dėstant Holokausto temą – integruoti galima istorijos, etikos, pilietiškumo ugdymo, lietuvių kalbos, menų dėstymą naudojant šios ekspozicijos medžiagą. Visų dalykų tikslas bendras – pajusti, užjausti, išgyventi, mokytis būti piliečiais. Parodą pirmieji aplankė Vilkaviškio Ąžuolo progimnazijos mokiniai bei Pilviškių „Santakos“ gimnazistai, Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokiniai.
Keletas mokinių įžvalgų po pamokos:
„Ši pamoka man sukėlė daug emocijų. Pirmiausia aš supykau dėl to, kad buvo tiek daug žmonių, kurie nesuprato, kad žudyti kitus – baisus nusikaltimas. Kuo galėjo nusikalsti maži vaikai, moterys, seneliai? Kas jiems davė teisę bausti nekaltus žmones? Bet išgirdus istorijas, kurias papasakojo mokytoja, apėmė džiaugsmas ir pasididžiavimas, kad Europoje atsirado bebaimių ir kilniaširdžių žmonių, kurie visiškai svetimą žmogų apsaugojo. “
„Susimąsčiau apie karo žiaurumus ir supratau, kad dabar, kai reikės kam nors mano pagalbos, nesvarbu, kas tas žmogus bebūtų – būtinai jam padėsiu…”
Cituojant Icchoką Merą, norisi paklausti – ant ko laikosi pasaulis?
„Jis laikosi ant tų, kurie išdrįsta pasipriešinti visuomenės sukurtiems stereotipams.
Jis laikosi ant žmonių, kurie nebijo padėti viskuo nusivylusiam, kurie drįsta ištiesti ranką tam, kuriam visi kiti draudžia ją ištiesti.
Pasaulis laikosi ant žmonių, kuriems visi lygūs, kurie toleruoja kitokius…
Pasaulis laikosi, sukasi dėl gerų žmonių širdžių…“
Gimtosios kalbos mokytoja, TUC koordinatorė Vaida Kriščiūnienė