Rugpjūčio 2 d. Panerių memoriale vyko Romų genocido dienos paminėjimas.
Šiais metais buvo minima 80 metų nuo romų, įkalintų Aušvico koncentracijos stovykloje, sunaikinimo 1944 m. rugpjūčio 2 dieną. Paminėjime apie tai susirinkusiems priminė renginį vedusi romų teatro „Sare Roma“ vadovė Vaiva Poškaitė-Kovaliuk.
Romų bendruomenės pirmininkas Ištvanas Kvik savo kalboje akcentavo, jog labai myli savo tėvynę Lietuvą, bet dėl vyraujančių stereotipų, negatyvaus požiūrio į romus, ne visada jaučiasi saugus. Paminėjimo renginyje kalbėjo Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Tautinių mažumų departamento direktorius Dainius Babilas, Vilniaus m. savivaldybės vicemerė Simona Bieliūnė, Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pirmininkė Faina Kukliansky, JAV ambasados Lietuvoje atstovas. LŽB pirmininkė kreipdamasi į susirinkusius priminė, jog praėjo 80 metų nuo masinio romų sunaikinimo Aušvice, tačiau oficialiai Lietuvoje, Panerių memoriale, minėjimas vyksta tik šeštą kartą. Pasak kalbėjusios Fainos Kukliansky, „sunku suvokti, jog Lietuvos visuomenė mažai žino apie romų žudynes Antrojo pasaulinio karo metu“.
Renginyje jautriai nuskambėjo romų himnas. Prie nedidelio paminklo nužudytiems romams atminti buvo išdėliota romų vėliava iš dažytų akmenėlių (raudonos, žalios ir mėlynos spalvos). Kiekvienas renginio dalyvis galėjo padėti po atminties akmenėlį.
Romų bendruomenės pirmininkas Ištvanas Kvik padėkojo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto lektorei, istorikei Neringai Latvytei už darbą archyvuose ieškant nužudytų romų vardų.
Paminėjimo renginyje dalyvavo Vilniaus Naujamiesčio mokyklos Tolerancijos ugdymo centro bendruomenė. Po paminėjimo renginio mokiniai aplankė Panerių memorialą, susipažino su Panerių istorija, kuri pasak vienos iš kalbėjusių renginyje, „Paneriai yra gražus miškas su baisia žmonijos istorija“.
Antrojo pasaulinio karo metu Lietuvoje buvo nužudyta apie 500 romų. Iš jų, apie 200 buvo nužudyti Paneriuose.
Paminėjimo renginį organizavo Romų bendruomenės Lietuvoje bendradarbiaudamos su Tautinių mažumų departamentu, Vilniaus miesto savivaldybe, VU Komunikacijos fakultetu ir Tarptautinės komisijos sekretoriatu.