Birželio 17–21 d. Vilniuje vyko tarptautinis seminaras mokytojams ir švietimo darbuotojams apie žmogaus teisių pažeidimus ir Holokaustą.
Penkių dienų seminaras vyko Lietuvos žydų bendruomenės konferencijų salėje. Pradedant seminarą dalyvavo Izraelio valstybės ambasadorė Hadas Wittenberg Silverstein, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Cornelius Zimmermann, JAV ambasadorės pavaduotojas Tamir Waser, Tarptautinės komisijos pirmininkas Emanuelis Zingeris, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky bei seminaro organizatoriai: TOLI Instituto tarptautinių programų vadovė Oana Bajka ir Tarptautinės komisijos sekretoriato švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė.
Seminaro atidarymas prasidėjo nuo ambasadorių pasakojimų – kaip jie susiję su Holokausto istorija bei švietimo temomis. Izraelio ambasadorė papasakojo apie savo senelių, išgyvenusių Holokaustą, istoriją. JAV ambasadorės pavaduotojas kalbėjo apie savo senelius, kilusius iš Ukrainos bei savo, kaip buvusio mokytojo, patirtį. Vokietijos ambasadorius pasidalino mintimis apie savo senelius, kurie buvo mokytojai.
Tarptautinio seminaro metu buvo daug diskutuota apie mokytojo vaidmenį ugdant empatiją, toleranciją ir pastangas kovoti su abejingumu. Penkių dienų trukmės renginyje paskaitas skaitė istorikai ir lektoriai: prof. Saulius Sužiedėlis (JAV), dr. Vadim Altskan (JAV), dr. Lara Lempertienė (Lietuva), Kataržyna Laziuk (Lenkija) bei viešnia iš JAV – Silvia Foti.
Renginio dalyviai susipažino su Vilniaus žydų istorija, apsilankė buvusioje Vilniaus geto teritorijoje, dalyvavo pažintinėje ekskursijoje Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Holokausto ekspozicijoje, Panerių memoriale bei turėjo unikalią galimybę išgirsti Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky šeimos istoriją apie tai, kaip jog tėvas ir mama išgyveno Holokausto metu.
Seminaro metu buvo keletas metodinių užsiėmimų apie stereotipus, žmogaus teisių pažeidimus, žmonių elgesį tam tikrose istorinėse sąlygose bei galimus pasirinkimus – dilemas. Į seminaro programą buvo įtrauka ir pažintis su žydų valgiais bei Šabo tradicijomis, kurias mokytojams pristatė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. Pažinties su žydų šventėmis vakarą lydėjo smuikininko Boriso Kirznerio atliekama muzika.
Tarptautinį seminarą „Mokymasis iš praeities – veikimas ateičiai“ organizavo TOLI Institutas (JAV) kartu su Tarptautinės komisijos sekretoriatu, bendradarbiaujant su Lietuvos žydų bendruomene ir remiant Geros Valios Fondui bei Europos Komisijai.
TOLI Instituto inicijuotas tarptautinis seminaras Lietuvoje vyko jau šeštą kartą. Šiemet seminare dalyvavo 32 mokytojai ir švietimo darbuotojai: 29 – iš Lietuvos ir 3 iš Lenkijos.
Organizuotas seminaras yra tarptautinio projekto „Švietimas, atmintis ir aktyvi pilietiška veikla – prieš Holokausto neigimą ir iškraipymą“ dalis, įgyvendinamo projekto koordinatoriaus Tarpkultūrinio Instituto Timisoaroje (Rumunija), bendradarbiaujant su Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti bei TOLI – Olgos Lengyel, studijų apie Holokaustą ir žmogaus teises Institutu. Projektą finansuoja Europos Sąjunga ir TOLI Institutas. #EUfunding #CERV