Gegužės 6 d. buvusioje Aušvico koncentracijos stovykloje (dabartiniame Aušvico muziejuje) vyko tarptautinis renginys – Gyvųjų maršas, vykstantis kasmet, minint Holokausto aukų ir didvyriško pasipriešinimo nacizmui dieną (hebrajiškai – Yom Ha Shoah).
Šiais metais tarptautiniame renginyje dalyvavo 58 Lietuvos atstovai. Į kasmet vykstantį renginį atvyko dalyviai iš 15 pasaulio valstybių bei atstovai iš keliolikos tarptautinių organizacijų.
Gyvųjų maršas – tai renginys, kuriame dalyviai eina istoriniu keliu nuo Aušvico muziejaus (buvusios koncentracijos stovyklos Aušvicas I) iki Aušvico-Birkenau stovyklos, kurioje nacių okupacijos metais veikė dujų kameros ir krematoriumai, pramoniniu būdu naikinę žmones bei įrodymus apie masinį žmonių žudymą. Gyvųjų maršo trasa – apie 4 kilometrus.
Gegužės 6 d., nuėjus kolonoje keletą kilometrų kartu su įvairių šalių atstovais, Lietuvos dalyvių grupė dalyvavo Holokausto aukų pagerbimo ceremonijoje, kurioje dalyvavo ir 55 Holokaustą išgyvenę žmonės.
Lietuvos atstovai, dieną prieš Gyvųjų maršą, aplankė Aušvico muziejų, susipažino su istoriniais faktais apie šią vietą. Jautriai, su gidės Dashos papasakotomis istorijomis prisilietė prie įvykių, kurie sunkiai suvokiami žmonėms, gyvenantiems taikos sąlygomis. Ekskursiją vedusi gidė prisiminė, jog kartą paklausė vieno išgyvenusio Holokaustą žmogaus – „ką reiškia badas?“. O jis, buvęs Aušvico kalinys atsakė, jog „tai yra tai, kai tu žiūri į nusilpusį, mirštantį tėvą ir lauki, kad jis numirtų, kad galėtum paimti jo duonos gabaliuką…“
Tarptautiniame Gyvųjų maršo renginyje Lietuvos atstovai dalyvavo ketvirtą kartą. Šiais metais Lietuvą atstovavo mokytojai ir muziejininkai iš Anykščių, Ariogalos, Baisogalos, Balbieriškio, Darbėnų, Kauno, Kėdainių, Marijampolės, Mažeikių, Panevėžio, Palangos, Prienų, Radviliškio, Varėnos ir Vilniaus. Dalyvių iš Lietuvos tarpe buvo ir mokiniai iš Kretingos r. Darbėnų bei Kauno Juozo Grušo meno gimnazijų bei žydų bendruomenių atstovai iš Palangos ir Šiaulių apskrities žydų bendruomenių.
Gyvųjų maršo renginys vyksta nuo 1988 metų, tarptautinį renginį organizuoja Tarptautinė Gyvųjų maršo organizacija. Lietuva dalyvauja šiame renginyje nuo 2019 metų, pasirašius bendradarbiavimo sutartį su Europos Gyvųjų maršo organizacija (EMOTL). Lietuvos delegacijos dalyvavimą organizavo ir koordinavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas.
Su dalyvių iš Lietuvos mintimis apie vykusį Gyvųjų maršo renginį galite susipažinti čia.
Lietuvos delegacijos atstovų įspūdžius apie dalyvavimą „Gyvųjų marše“ galite perskaityti ir kituose šaltiniuose:
1. Lietuvos žydų bendruomenės interneto puslapis – https://www.lzb.lt/category/me
2. Palangos miesto laikraštis „Palangos tiltas“ – https://www.palangostiltas.lt/
3. Palangos miesto svetainė „Mūsų Palanga“ – https://www.musupalanga.lt/new
4. Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“ – https://gargzdai.lt/palangiski
5. Regioninis portalas ir el. žurnalas „Žemaičių žemė“ – https://zemaitiuzeme.lt/aktual
6. Pajūrio regiono laikraštis ir portalas „Pajūrio naujienos“ – https://www.pajurionaujienos.c
7. Kretingos rajono laikraštis ir portalas „Švyturys“ – https://www.svyturiolaikrastis