Liepos 4–12 d. Vienoje (Austrija) ir Prahoje bei Terezine (Čekija) vyko tarptautinis renginys – Centropos vasaros akademija mokytojams ir švietimo darbuotojams.
Šių metų vasaros akademijos tema: „XX amžiaus Europos žydų istorija, Holokaustas ir Šaltasis karas“. 2023 m. tarptautiniame renginyje dalyvavo 70 mokytojų ir edukatorių iš 17 valstybių, Lietuvą atstovavo 3 dalyviai: 2 istorijos mokytojai iš Kalvarijos ir Vilniaus r. Paberžės gimnazijų, kuriose veikia Tolerancijos ugdymo centrai bei švietimo programų koordinatorė iš Tarptautinės komisijos sekretoriato.
Tarptautinis renginys vyko dvejose valstybėse. Seminaras prasidėjo Vienoje: Centropa org. vadovas, žurnalistas, kino kūrėjas Edvardas Serotta supažindino su vasaros akademijos tikslais, dalyviai išgirdo istoriko Philipp Blom paskaitą, peržiūrėjo Centropos organizacijos sukurtus dokumentinius filmus Vienos žydų istorijos tematika, istorijas apie „žydų vaikų transportą“ į Didžiąją Britaniją (1938 – 1940 metais), asmenines istorijas žmonių, išgyvenusiųjų Holokaustą. Mokytojai iš įvairių pasaulio valstybių turėjo galimybę susipažinti su Vienos žydų kvartalu, lankėsi sinagogoje, dalyvavo Šabo vakarienėje. Seminaro organizatoriai suteikė unikalią galimybę gyvai pabendrauti su Holokaustą išgyvenusiais žmonėmis – išgirsti istorijas iš pirmų lūpų. Atstovai iš Lietuvos susipažino su Juliumi Neumark‘u, gimusiu 1940 m. Kaune ir išgelbėtu iš Kauno geto. Apie šią istoriją galima perskaityti knygoje „Išgelbėti bulvių maišuose“.
Po keleto dienų Vienoje, seminaras persikėlė į Prahą. Atvykę į Čekiją, tarptautinio renginio dalyviai susipažino su svarbiais 1989 m. įvykiais Prahoje, nulėmusiais kelią į demokratinės Čekijos vystymąsi. Seminaro dalyviai aplankė žydų sinagogas, svečiavosi Prahos žydų bendruomenėje. Viena iš seminaro dienų buvo paskirta apsilankymui Terezine – susipažinimui su Terezino geto istorija. Mokytojai buvo suskirstyti į grupes, kurios gavę užduotis, lankėsi skirtinguose objektuose, pristatančiuose geto gyvavimo ir egzistencijos aspektus. Tai buvo neįkainojama pažintis su miesto istorija, kuris visas, 1941–1945 metais, buvo paverstas getu. Baigiantis pažintinei dienai Terezine, visų grupių dalyviai susirinko prie pagrindinio memorialo Holokausto aukų pagerbimo ceremonijai.
Centropos vasaros akademija (Centropa Summer Academy) buvo labai informatyvus bei savo veiklomis aktyvus renginys, kuris turėjo ne tik pažintinę reikšmę, bet vienas iš tikslų – dalintis pedagogine patirtimi, kurti pamokų planus, naudojant gautą vaizdinę ir istorinę medžiagą, kurie būtų universalūs – tiktų naudoti įvairiose šalyse.
Paskutinė renginio diena buvo skirta refleksijoms ir sukurtų pamokų planų pristatymams. Daugelis seminaro dalyvių kalbėjo, jog vasaros akademijoje gauta ne tik žinių, informacijos, metodinės medžiagos, bet ir kontaktų su kitų šalių mokytojais. Dalyviai iš Lietuvos pasidžiaugė užsimezgusiais kontaktais su kolegomis iš Lenkijos, Ukrainos, Vokietijos ir JAV. Tad yra viltis, jog užmegzti ryšiai duos impulsą naujiems tarptautiniams projektams. Pasak mokytojos, dalyvės iš Lietuvos, Arūnės Vaičiūnaitės – Levuškinienės, „Centropos vasaros akademija dalyviams suteikė gausybę patirčių ir galimybę pažinti kitų šalių švietimo sistemas, galimybę jose veikti ir ugdyti sąmoningus jaunuolius“.
Tarptautinį renginį organizavo Centropos organizacija, daugiau nei 10 metų organizuojanti seminarus Lietuvoje ir kitose Europos valstybėse.