Rugpjūčio 23 d. Balbieriškyje (Prienų r.) atidengtas naujas ženklas, priminsiantis apie Balbieriškyje stovėjusią sinagogą.
Rugpjūčio 23 dieną, kai Lietuvoje buvo minima Baltijos kelio diena bei dviejų diktatoriškų režimų pasirašytas Ribentropo – Molotovo paktas, Balbieriškio miestelyje vyko renginys, skirtas įamžinti stovėjusią sinagogą ir gyvenusią gan gausią žydų bendruomenę.
Pasak Paulės Kuzmickienės, Lietuvos Respublikos Seimo Istorinės atminties komisijos pirmininkės, Ribentropo – Molotovo paktas pakeitė ne tik Europos ir Lietuvos likimą, bet ir to paties, mažo Balbieriškio miestelio, istoriją.
XIX a. viduryje apie 70% Balbieriškio gyventojų buvo žydai. Pasak mokytojo Rymanto Sidaravičiaus, Balbieriškyje medinė sinagoga buvo pastatyta apie 1740 metus, o po daugiau nei šimto metų, miestelyje stovėjo ir antroji medinė sinagoga. 1937 metais pastatyta ir mūrinė sinagoga. Mokytojas ir visuomenininkas papasakojo, jog pastatą statė lietuviai, tarp jų – ir Rymanto tėvas. Mūrine sinagoga žydų bendruomenė naudojosi 1937–1941 metais. O prasidėjus nacių okupacijai, visa Balbieriškio žydų bendruomenė buvo išžudyta: dalis – Prienuose, dalis – Marijampolėje. Sovietmečiu sinagoga buvo paversta kolūkio kontora, vėliau atliko Kultūros namų funkciją, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę – vietos gyventoja Danguolė Launikonienė nupirko griūvantį pastatą, suremontavo ir įkūrė Svečių namus. Renginį vedusi Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokytoja, Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė Reda Valančienė pasidžiaugė, jog sinagogą primenantį ženklą ponia Danguolė leido pastatyti jai priklausančiame žemės sklype.
Renginyje viešėjusi Gabrielė Žaidytė, Ministrės Pirmininkės Patarėja Kultūros klausimais padėkojo renginio organizatoriams, svečiams už dalyvavimą bei perskaitė Premjerės Ingridos Šimonytės sveikinimo laišką su svarbiu palinkėjimu: „Labai svarbu puoselėti sąžiningą santykį su savo istorija, net skaudžia ir nepatogia“.
Paminklinio ženklo atidengimo ceremonijoje viešėję užsienio valstybių diplomatai: Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstain, JAV ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Tamir Waser, Vokietijos ambasados Lietuvoje kultūros skyriaus vedėja Anja Luther – dėkojo Balbieriškio pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centrui už pagarbą vietos istorijai, Jakovo Bunkos fondo direktoriui Eugenijui Bunkai už pasiūlytą iniciatyvą, įamžinti stovėjusią sinagogą.
Renginyje viešėję Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky bei Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas taip pat pasidžiaugė ir teigiamai įvertino, jog mažame miestelyje atsirado ženklas, primenantis žydų istoriją. Paminklo ženklo atidengimo ceremonijoje dalyvavęs Prienų r. savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas bei Tarptautinės komisijos sekretoriato švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė padėkojo visai Balbieriškio bendruomenei už aktyvumą ir lyderystę, puoselėjant istorinę atmintį.
Balbieriškio pagrindinės mokyklos direktorius Stasys Valančius renginio dalyviams ir svečiams paaiškino, jog „ženklą pastatėme taip, jog jį matytų visi praeinantys gatve: ir gyventojai, ir svečiai. Nes ženklas pristato svarbią mūsų miestelio istorijos dalį“.
Paminklinio akmens atidengimo ceremonijoje dalyvavo ne tik vietos bendruomenė, užsienio valstybių diplomatai reziduojantys Lietuvoje, Lietuvos žydų bendruomenės nariai, politikai, muziejininkai iš Prienų krašto muziejaus, bet ir mokytojai iš Tolerancijos ugdymo centrų, esančių kituose miestuose: Alytaus Putinų ir Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijų, Raseinių r. Ariogalos, Kalvarijos ir Simno gimnazijų.
Renginį organizavo Balbieriškio pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centras kartu su partneriais: Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatu bei Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondu.