Lapkričio 15 d. Radviliškio r. Baisogalos Kultūros centre vyko renginys, skirtas Lietuvos mokyklų bendruomenėms.
Renginyje susirinko mokyklų atstovai, dalyvavę projekte „Litvakų literatūra – teatro scenoje“. 2024 metais įgyvendintas projektas buvo apie pažintį su Lietuvos žydų – litvakų rašytojų kūryba bei žydų, įkalintų getuose ir slapta rašiusių dienoraščius – mintimis. Pusę metų projekte dalyvavę mokytojai su mokiniais skaitė, analizavo tekstus ir vėliau, kūrė mini spektaklius, menines inscenizacijas. Projekte dalyvavo 10 Lietuvos mokyklų, iš kurių 5 buvo pakviestos į baigiamąjį renginį Baisogaloje – pristatyti scenoje tai, ką pavyko sukurti susipažinus su Lietuvos žydų kūryba.
Projekto baigiamajame renginyje sukurtus spektaklius pristatė Akmenės, Alytaus r. Daugų Vlado Mirono, Klaipėdos „Ąžuolyno“, Vilniaus Simono Daukanto ir Radviliškio Lizdeikos gimnazijų mokiniai su mokytojais. Parodyti renginyje spektakliai, sukurti pagal rašytojų Icchoko Mero, Grigorijaus Kanovičiaus, Abraomo Suckeverio kūrybą bei Icchoko Rudaševskio ir Matildos Olkinaitės dienoraščius.
Renginys Baisogaloje prasidėjo vaikinų ansamblio „Bros“ iš Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos atliekamomis žydų dainomis. Tai buvo tarsi įvadas į pažintį su žydų kultūra, tradicijomis, mentalitetu. Renginyje viešėjęs Radviliškio r. savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis pasidžiaugė, jog respublikinio projekto renginys vyksta ne kur kitur – o Radviliškio rajone ir nuostabioje salėje, galinčioje priimti daugiau nei 200 svečių. Į mokinių spektaklių premjeras atvykusi Izraelio valstybės ambasadorė Hadas Wittenberg Silverstein pasidžiaugė, jog gausus būrys mokinių dalyvavo projekte ir turėjo galimybę giliau pažinti litvakų kūrybą. Pasak Izraelio valstybės ambasadorės, „pasaulyje, kuriame šiomis dienomis yra gajus antisemitizmas, yra svarbu pažinti kitą, kitokį ir tuo pačiu ugdyti toleranciją ir supratimą.“
Tarp mokyklų spektaklių pasirodymų susirinkusiems dalyviams ir svečiams buvo pristatyta Lietuvos žydų bendruomenės parengta paroda „Lietuva. Lita. Lite. Vienas amžius iš septynių“. Pristatant parodą, Ingrida Vilkienė, Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė minėjo, jog parodoje daug puikių nuotraukų, kurios iliustruoja žydų bendruomenės klestėjimą tarpukario Lietuvoje, indėlį kuriant nepriklausomą Lietuvą ir baisų Holokausto laikotarpį Lietuvoje, kai didžioji Lietuvos žydų bendruomenės dalis buvo tiesiog ištrinta – sunaikinta. Tarptautinės komisijos atstovė pakvietė mokytojus priimti šią parodą į savo mokyklas, taip tęsiant pažintį su Lietuvos žydų bendruomene.
Projektas „Litvakų literatūra – teatro scenoje“ buvo konkursas, tad renginio Baisogaloje pabaigoje, komisija, sudaryta iš teatro specialistų, įvertino pristatytus mokinių spektaklius ir išrinko geriausius I – III vietų laimėtojus. Pirmoji vieta – Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos bendruomenei už spektaklį „Žmogus gyvas tol, kol prisimena…“ (pagal Grigorijaus Kanovičiaus romaną „Miestelio romansas“), antroji vieta – Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos kolektyvui už meninę inscenizaciją „Žodžiais per (at)mintį“ (pagal Abraomo Suckeverio, Icchoko Rudaševskio ir Icchoko Mero tekstus), trečioji vieta – Akmenės gimnazijos bendruomenei už spektaklį „Lygiosios trunka akimirką“ (pagal Icchoko Mero to paties pavadinimo kūrinį).
Renginyje dalyvavo gausus būrys svečių iš Lietuvos mokyklų ir Tolerancijos ugdymo centrų: Ariogalos, Balbieriškio, Biržų, Kauno, Kėdainių, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus. Renginyje svečiavosi atstovai iš Šiaulių apskrities žydų bendruomenės bei visuomenininkas – publicistas Rimantas Stankevičius.
Projektą „Litvakų literatūra – teatro scenoje“ inicijavo ir renginį organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Baisogalos Kultūros centro Tolerancijos ugdymo centru bei bendradarbiaujant su Jakovo Bunkos paramos ir labdaros fondu. Projektą dalinai finansavo Geros valios fondas (GVF).
Foto nuotraukų autorius: Sigitas Mikutis